Věda odhalila recept na dlouhý život. Na toto si musíte zvyknout.

Věděli jste, že recept na dlouhý život podle vědců skutečně existuje? A dokonce to podle nich není žádná věda. Pro jeho dosažení prý musíme do života zavést jen maličkosti a osvojit si je natolik, aby se staly součástí našich běžných dní. My jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější zvyky, které by vám měly prodloužit život alespoň o několik let. A kdoví, pokud je začnete praktikovat pravidelně, a to hned několik najednou, možná se dožijete i stovky. 

Strava je základ 

Každý odborník vám řekne, že zdravý životní styl je jakýmsi obecným receptem na dlouhověkost. Možná ten svůj však nemusíte měnit až tak moc. I v této oblasti života prý stačí dodržet několik zásad. Zaprvé – nepřejídat se. Přijímejte denně tolik kalorií, kolik se vzhledem na váš věk, pohlaví a další kritéria doporučuje. Zvýšený příjem kalorií je totiž spojován s kratším životem. Kromě toho byste měli do jídelníčku zařadit ořechy, semínka, ovoce, zeleninu, zkrátka vše rostlinného původu. Konzumace tohoto druhu potravin snižuje riziko vzniku zákeřných onemocnění a s tím vzniká i vyšší šance na delší život.

Zapomeňte na zlozvyky 

Ke zdravému životnímu stylu můžeme dále přiřadit i skutečnost, že byste neměli kouřit, což je asi logické. Jde o špatný návyk, který vás většinou k dlouhému životu nedovede. Je vědecky dokázáno, že takové pravidelné kouření vám může ubrat až 10 let života. Co se alkoholu týče, měli byste ho alespoň omezit na minimum. Asi nemusíme říkat, že i pravidelný pohyb je receptem na dlouhověkost. Takže cvičení, případně rychlá chůze by se měla stát vaší každodenní součástí. Doporučuje se alespoň 150 minut sportovních aktivit za týden. Uspěchanost dnešní doby a fakt, že někteří z nás spí jen 5 a méně hodin denně, jsou opravdu alarmující skutečností. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je proto klíčový k tomu, abyste žili o něco déle. Omíláme to pořád dokola. Spěte alespoň 7 hodin denně, ideálně až 8.

Štěstí je odpověď

Na závěr věda uvádí, že šťastní lidé žijí až o 18 procent déle než lidé nešťastní, proto by mělo být vaše vlastní štěstí i vaší prioritou. S tím jde ruku v ruce eliminace stresu ve vašem životě na absolutní minimum, což může být při současném trendu opravdu těžké. Měli byste se však o to pokusit a nestresovat se, případně najít způsob, jak stres účinně a rychle zahnat. Dobrými pomocníky jsou meditace nebo jóga. Se štěstím je úzce spojováno i socializování se a život v úzkém okruhu lidí, které máte rádi a kteří vás naplňují optimismem. Obklopte se proto rodinou a přáteli, protože lidé, kteří žijí sociální život, mohou žít až o 50 procent déle než lidé, kteří jsou osamělí. Jako úplná tečka je rada nad zlato – buďte sebevědomí a také organizování. Ukázalo se, že lidé, kteří vědí, co dělají a kam se chtějí dostat, žijí také o něco déle než ti, co jsou ztraceni a celý život se hledají.