Jak podpořit vylučování toxinů z těla? Lidová medicína doporučuje tento čaj!

V přírodě najdeme celou řadu nejrůznějších bylinek, jejichž kořeny, květy či celá kvetoucí nať jsou účinné při podpoře vylučování toxinů z těla. Jak si však mezi nimi vybrat a účinně podpořit detoxikaci organismu? Podle tradiční lidové medicíny je skvělým pomocníkem právě na pohled obyčejný lopuch, který představuje přírodní lék na mnohé neduhy. Lopuch větší je dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Roste na rumištích i loukách, při cestách či plotech i v zahradách a často je označován za pouhý plevel. Tato rostlina však v sobě ukrývá množství cenných látek a má antiseptické účinky. Lopuch je charakteristický zejména přízemní růžicí velkých stopkatých listů, také střídavými vejčitými až srdčitými a zčásti plstnatými listy, které pokrývají chlupatý stonek. Jak podpořit nejen vylučování toxinů z těla, ale bojovat i proti jiným zdravotním potížím pomocí lopuchu, vám prozradíme právě v tomto článku.

Nasbírejte, usušte, uvařte! 

Pro léčebné účely se z lopuchu většího sklízí primárně jeho kořen. Ten je vřetenovitý, na povrchu hnědý a uvnitř bílý. Ideální je nasbírat si mladé kořeny brzy na jaře, případně i v létě nebo na podzim. Mladé kořeny lopuchu jsou totiž dužnaté, ty starší už dřevnatí. Nasbírané podzemní části lopuchu omyjte, podélně rozřízněte a namočte je do vroucí vody na 3 minuty. Následně je nechte vysušit na vzdušném místě nebo v umělých podmínkách při teplotě do 35° C. Nakonec je nařízněte či podrťte a dobře uskladněte. Pro přípravu domácího lopuchového čaje vám postačí jedna čajová lžička takto usušeného kořene. Pokud nemáte vlastní zásoby, klidně se po něm můžete poohlédnout v lékárně, na internetu či v prodejnách se zdravými potravinami a bylinkami. Lžičku sušeného kořene lopuchu ve sklenici zalijte vroucí vodou a nechte louhovat asi 8 až 10 minut. Pak sceďte a vypijte, dokud nevychladne.

Jaké má lopuchový čaj účinky? 

Zápar ze sušeného kořene lopuchu podporuje látkovou přeměnu. Známý je díky svým močopudným účinkům. Přispívá tak k vylučování toxinů a různých škodlivin z těla, a to zejména pomocí moči a potu. Stejně tak je i velkým pomocníkem při problémech se zavodněným organismem a nadměrným zadržováním vody v těle. Lopuch však toho zvládne mnohem více! Napomáhá pročišťovat ledviny i močové cesty a také je užitečný při nejrůznějších trávicích potížích. Můžete se na něj spolehnout při problémech s plynatostí či nepravidelným vylučováním. Blahodárně ovlivňuje i na hladinu cukru v krvi.