Jak mít doma stále uklizeno? Pomůžeme vám vyzrát nad nepořádkem.

Samotný úklid není žádným složitým procesem, avšak pořádně složité je úklid udržet. Všechny to moc dobře známe – jeden den uklidíme, druhý den jenom na chvilku vypneme a najednou zjistíme, že máme doma opět nepořádek. Neudržování pořádku může být pořádný problém, který nám může sebrat mnoho volného času. Představte si, že se za vámi zastaví nečekaná návštěva a vy máte doma nepořádek. Velmi nepříjemná představa, že? Jak se takovým situacím vyhnout?

Naprosto jednoduše – stačí udržovat doma pořádek a nikdy se nebudete muset stydět pustit někoho k sobě domů. Jak na to? Poradíme vám 5 jednoduchých triků, které vám s tím pomohou.

Týdenní harmonogram

Plánovat většinou nikoho nebaví, avšak určitě to stojí za to. Abyste svou domácnost udržela stále čistou, je potřeba si sestavit týdenní harmonogram, tedy rozdělit si úklid na dny v týdnu. Každý den se můžete věnovat něčemu jinému – jeden den utřete prach, druhý vytřete podlahu, v případě vysajete koberce. Po několika týdnech si na harmonogram zvyknete a začnete ho plnit automaticky.

Vyhněte se velkému množství nádobí

Linka plná špinavého nádobí? To je něco, co odpudí opravdu každého. Není nic hezčího, když na vás ráno čeká uklizená kuchyň. Proto je dobré, kdybyste si určila denně čas na umývání nádobí. Jakmile začnete denní mytí nádobí dodržovat, bude ve vaše kuchyni neustále čisto, za což si později rozhodně poděkujete. 

Schovejte zbytečnosti 

Jak zařídit, aby váš byt vypadal stále čistě a uklizeně? Perfektním fíglem je schování zbytečností. Každý moc dobře ví, že čím prázdnější plocha je, tím uklizeněji vypadá. Proto je potřeba, abyste dala pryč veškeré zbytečnosti, nebo pro ně našla speciální místo. Noviny, svetr přes židli, miska s oříškama? Každá taková maličkost zabírá v prostoru určité místo a prostor následně vypadá neuklizeně. 

Určete věcem místo

Není to jen o tom, abyste pro každou věc v bytě vymyslela její místo, ale hlavně o tom, aby daná věc byla na svém místě pokaždé, než jdete spát. Jakmile totiž na svém místě nebude, opět vás čeká úklid. Je potřeba si stanovit, na které místo patří například ovladače a zařídit, aby z daného místa nemizely. To vám nejen pomůže udržet vaši domácnost čistou, ale také díky tomu, že bude mít každá věc své místo, budete moc dobře vědět, kde ji hledat. 

Každý den všechno zkontrolujte 

Zní to možná trochu otravně, ale věřte, že několika minutová kontrola pro vás bude mnohem příjemnější, že několika hodinový úklid. Je potřeba, abyste pevně dodržovala všechny vyjmenované body z tohoto článku, měla každý den umyté nádobí, splnila alespoň jednu věc ze svého harmonogramu a zkontrolovala, zda je každá věc na svém místě. Pokud to zvládnete a uděláte si v tom systém, uvidíte, že vaše domácnost bude stále zářit čistotou.