Co vlastně způsobuje škytavku a jak se ji účinně zbavit?

Přemýšleli jste někdy o tom, co způsobuje otravnou škytavku a jak se jí vůbec můžete zbavit? Stává se to nejspíše každému z nás. Možná jste se příliš smáli, vypili spoustu tekutiny a nebo jak se říká, někdo na vás myslí. Ale jak se vlastně škytavky zbavit a co jí vlastně popravdě způsobuje? Škytavka je označení pro náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice, které jsou vyvolány drážděním bráničních nervů nebo některých mozkových center. U škytavky se do plic prudce nasává vzduch, při průchodu do plic hrtanem nastává rychlé uzavření hrtanové příklopky. Následně tedy vydáváte zvuk, který je při škytavce známý.

Co ji způsobuje?

Údajně spoustu věcí. Nejvíce obyčejnými příčinami jsou rychlá konzumace jídla, pití alkoholického nápoje nebo pití nápoje syceného. Za škytavku ale může i psychický stav člověka, takže zde můžeme zařadit i stres. Dále náhodné polknutí vzduchu nebo žvýkání žvýkačky. Muži mají prý větší šanci na škytavku než ženy. Obvykle škytavka netrvá déle než 48 hodin, ve většině případů většinou jen pár minut. Někdy však může dojít k dlouhodobému škytání a to může znamenat něco vážného.

Může škytavku způsobovat nádor?

Pokud problém se škytavkou trvá déle než 48 hodin, znamená to, že se jedná o něco horšího. Ve vašem krku může být uvízlý vlas, který škytavku způsobuje. Může se ale jednat i o laryngitidu nebo dokonce nádor. Naštěstí jednoduchá a krátce trvající škytavka našemu tělu nijak neubližuje. Jak se jí ale zbavit, když nás už otravuje a obtěžuje nás?

Jak se jí zbavit?

Bohužel, přesný recept na ukončení škytání neexistuje. Existuje ale spoustu technik a nápadů, které občas škytavku mohou zastavit. Nejznámějším lékem je zadržení dechu nebo vypití sklenice vody. Díky oběma taktikám totiž přerušíte dýchání a tím byste mohli dát bránici čas na to, aby se “zklidnila”. Dále se doporučuje lžíce cukru, lžíce arašídového másla nebo dýchání do malého papírového pytle.